Ahogy azt mai délelőtti Facebook-posztunkban is megírtuk, egészen pofás kis funkciók érkeztek a Firefox legújabb frissítéséhez. Közösségi médiafelületünkön két komolyabb változtatást említettünk, de a Mozillának van még azért meglepetés a tarsolyában.
Nézzük meg, mit ajánl nekünk az egyik legnépszerűbb böngésző legújabb stabil verziója.
Biztonságosabb a privát böngészés, adieu hangos lapok
Nem hisszük, hogy a privát böngészés ismeretlen lenne a felhasználók előtt, hiszen egyre gyakrabban használják a júzerek annak érdekében, hogy netezéskor az adott böngésző ne tárolja az előzményeket, sütiket és ideiglenes fájlokat. És nem, nem csak a "felnőtt tartalmak ellen" jó, mert így aztán nem látja az asszony, hogy miket sasoltunk este, amikor ő már lefeküdt.
A Firefox "Tracking protection" funkciója most ezt a privát böngészést igyekszik még biztonságosabbá tenni azáltal, hogy blokkolja a követést ilyen esetben is. Ezt azonban az about:config konfigurációs oldal segítségével kell bekapcsolnunk, hiszen nem alapértelmezett beállítás.
A hangos lapok ellen pedig egészen felhasználóbarát megoldást kaptunk: a Firefox az ilyen weboldalak érzékelésekor a lapfülek szélére egy ikont helyez, amire kattintva gyorsan és kényelmesen némíthatjuk el a zavaró körülményeket.
Azért ez utóbbi sokakat tölthet el megelégedéssel...
Mi van még a tarsolyban?
És akkor érdemes megnézni, hogy mi érkezik még a legújabb stabil verzióval.
Egyrészt jó hír, hogy okosabb lett a jelszókezelő, hiszen a jelszavakat és a felhasználóneveket mostantól a helyi menüből elérve is kimásolhatjuk. Az interaktív weboldalak esetében nőtt a teljesítmény, valamint javult a Firefox WebRTC képessége is, hiszen lehetőségünk lesz a kiterjesztésekkel a hívások elérésére, tiltására, fogadására vagy kezdeményezésére IPv6-támogatás mellett.
Nem panaszkodhatnak majd a mobilosok sem, hiszen egyrészt náluk is elérhető a hangos lapok elleni védelem (elég egy klikk a csendes netezéshez), másrészt megjelent a családbarát böngészés nevű funkció, amivel a júzer limitált profilt készíthet a táblagépén.
A Firefox fejlesztői a panelek közötti navigáláshoz görgethető lapokat is biggyesztettek, valamint lehetőségünk lesz a mobil belépési adatok tárolására az about:login-nál. ha esetleg ez nem volna elég, akkor jusson eszünkbe az is, hogy a címsávban közvetlen diktálással is kereshetünk.
Az új Firefox immáron elérhető Windows, Linux és OS X operációs rendszerekre. Érdemes kipróbálni!