Egy a blogolásról szóló törvény miatt az orosz médiafelügyelet azzal fenyegetőzik, hogy nem csak megbírságolja a világ legnagyobb netszolgáltatóit, de szolgáltatásaikat is elérhetetlenné teszi az országban.
A médiafelügyelő szervezet azzal vádolja a három amerikai céget, hogy illegális tevékenységet végeznek Oroszországban, és komoly szankciókkal kell majd szembenézniük, ha ezt folytatják.
A Facebook esetében ez érintené a közösségi oldal mellett a szintén a cég tulajdonában álló Instagramot, a Google-nél a YouTube-ot, a Blogspotot és a Google+ közösségi oldalt is. A legnagyobb problémája az orosz hatóságoknak azzal van, hogy az ellenzék tüntetéseit gyakran a Facebookon és a Twitteren szervezik meg. A RIA Novosztyi hírügynökség szerint a médiafelügyelet azt követeli, hogy az amerikai cégek töröljék az általuk szélsőségesnek bélyegzett oldalakat, illetve adjanak át információkat azok üzemeltetőiről.
Putyin nem érti a poént
Oroszországban 2014-ben lépett életbe egy törvény, melynek értelmében a bloggereknek valós adataikkal kell regisztrálniuk magukat a hatóságoknál, és amelynek célja az, hogy visszaszorítsák az ellenzékiek, a hatalommal szembeni politikai aktivisták netes tevékenységét.
Kérik az adatokat
A médiafelügyelet azért vádolja a törvény megsértésével a három nagyvállalatot, mert bocsátják rendelkezésükre az egyes oldalak látogatottsági adatait, illetve a napi 3000 feletti látogatóval bíró oldalak üzemeltetőinek személyazonosságát. A vállalatokat bírsággal is fenyegetik, amely ugyan mindössze néhány ezer dollár lenne, a második bírságolás után azonban már szolgáltatásaikat is felfüggeszthetik. Makszim Knezov, a médiafelügyelet elnöke szerint ha nem törlik az általuk szélsőségesnek nyilvánított oldalakról a felhívásokat a "zavargásokban, szélsőséges tevékenységekben" való részvételre, kénytelenek lesznek magát az információforrást elzárni.
Ez azt is jelentheti, hogy teljesen elérhetetlenné teszik a szolgáltatásokat, ugyanis a négy nagyobb orosz netszolgáltató bár tud egyes URL-eket blokkolni, a kisebb regionális szolgáltatókkal általában az egész szolgáltatást blokkoltatják, ahogyan erre a múltban is volt már példa.
Eddig sem finomkodtak
Az orosz hatóságok Vlagyimir Putyin harmadik ciklusának kezdete, 2012 óta kezdtek el különösen agresszíven fellépni az ellenzék netes tevékenységével szemben. Ennek keretében több olyan törvényt is elfogadtak, amelyek szinte teljhatalmat adnak a hatóságoknak az országban elérhető tartalmak felügyeletére és blokkolására. A Facebook 2014 második felében 55 oldalt blokkolt a hatóság kéréseinek megfelelően, a Google pedig számos szerverét költöztette kényszerűen Oroszországba, mivel az egyik törvény megköveteli, hogy a felhasználók adatait hazai földön tárolják.