Ha domainnevet keresünk, annak az egyik legmeghatározóbb tulajdonsága nyilván hosszúsága lesz. Még a szakemberek körében sem találunk általánosan elfogadott álláspontot arról, hogy milyen hosszú az ideális domain - azonban a kutatások és tanulmányok a témában sokat segíthetnek.
A Daily Blog Tips szerint az ideális domainnévnek hat jellemzője van. s ezek az alábbiak:
- Rövid.
- Könnyen megjegyezhető.
- Könnyen leírható.
- Leíró, branddé alakítható.
- Nem tartalmaz kötőjeleket vagy számokat.
- .com-ra végződik.
Ami jelen esetben számunkra fontos, az első három pont. A blog által végzett kutatás során az Alexa segítségével a 250 legsikeresebb weboldalt vizsgálták meg, és azt találták, hogy ezen oldalak 70 százaléka 8 vagy kevesebb karakterből álló domainnevet használ. A Sumall and Buffer blogok közös kutatása ugyanerre az eredményre jutott. A bűvös szám tehát a 8.
A rövid domain előnyei
Aligha kell sokat ecsetelni, hogy mi lehet az előnye egy rövid domainnek. Egy 8 vagy kevesebb karakterből álló nevet jóval könnyebb megjegyezni – de elgépelni is nehezebb. Lehet a domaied akármilyen kreatív és emlékezetes, gondolnod kell arra is, hogyan fogják azt begépelni. Amikor válogatsz a lehetőségek közül, fontos lépése a kiválasztási folyamatnak, hogy magad is kipróbáld a lehetőségeket. Nézd meg, hogy milyen könnyen gépelhető be a domain, hogy kezeid izommunkájának természetes-e, hogy be tudod-e gépelni már elsőre anélkül, hogy elütnél valamit. Egyetlen elütés nem csak, hogy 404-es oldalra, de akár egy teljesen másik weboldalra is viheti az érdeklődőt, amivel jó eséllyel már el is veszítetted.
Erre megoldás lehet, hogy ha olyan domaint választasz és ragaszkodsz hozzá, amely viszonylag könnyen elgépelhető, hogy megnézed, melyek lehetnek a leggyakoribb elgépelési hibák, és azokat a domaineket is megvásárlod, majd átirányítod a valódira. A .com tartományban kész üzletág épül arra, hogy a legnagyobb, legismertebb oldalak elgépelt változatait domainként megvásárolják, és így saját oldalaikra térítik el a látogatók egy részét.
Megjegyezhetősége is előnyére válik a rövid domainnek, hiszen 8 vagy kevesebb karaktert értelemszerűen jóval könnyebb fejben tartani, mint egy 20 karakterest. Ha csak hirdetésen látod, egy pillantással elolvasod és memorizálod, később már csak ennyiből is emlékezhetsz rá, míg egy több szóból összerakott domaint már el kell olvasni, memorizálni, akár leírni, ha érdekel a tartalom és később meglátogatnánk. Erre viszont sokszor nem akad idő.
A hosszú domain előnyei
Ez már trükkösebb. Mi előnye lehet egy olyan domainnek, amiről tudjuk, hogy nehezebben megjegyezhető és könnyebben elgépelhető? Nos, az első tétel nem feltétlenül igaz. Az, hogy a legsikeresebb 250 oldal domainjei nagyrészt 8 karakter alattiak, nem feltétlen azt jelenti, hogy éppen emiatt sikeresek, hiszen egy oldal sikere számos különféle tényezőből tevődik össze – közrejátszik a rendszer, a szolgáltatás, ismertség, marketing és így tovább. A domain az alap, de a siker nem csak ezen múlik, még ha nagyban elősegítheti is, kiemelten a kezdeti időszakban, egy cég vagy egy szolgáltatás online bemutatásakor.
Ha sikerül egy olyan domainnevet találnunk, amely megfelelően kreatív és megragadja az ember figyelmét, akkor akár hosszú is lehet, meg fogják jegyezni. Ehhez persze érdemes kerülni a bonyolult, például külföldi eredetű vagy nehéz helyesírású szavakat. Ha valahol reklámozzuk a domaint, az abban szereplő szavakat kezdjük mindig nagybetűvel, így lényegében elemekre bontjuk, könnyebben olvashatóvá tesszük azt. Ha például ennek az oldalnak netmasterseuropeblog.hu lenne a címe – nos, ezt elsőre szinte lehetetlen volna helyesen elolvasni. A NetMastersEuropeBlog.hu írásmód máris sokat segít, karakterhalmazból felismerhető értelmes szavakká alakítja a címet.
Itt is működik az a megoldás, hogy a leggyakoribb typo-változatokat is regisztráljuk és átirányítjuk, így az egyébként tévúton járó látogatókat is megszerezhetjük.
Van még egy szempont, amelyet figyelembe kell venni. A rövid domainek közül egyre kevesebb az elérhető – csak a .hu domaintérben mintegy 600 ezer regisztrált oldal található, a .com-ban már milliós a nagyságrend. Rövid, egyszavas domaineket szerezni tehát egyre nehezebb, még ami megvásárolható, általában az is magas árat kóstál – ezek azok a domainnevek, amelyek sok tízezer dollárért cserélnek gazdát az aukciókon. Egy hosszú, kreatív domainnel ebből a tömegből kiemelkedhetünk és nem kell erőnek erejével olyan név után kutatnunk, amely még nem foglalt.
Érdekességek
Egy domain, aldomainjeivel együtt, legfeljebb 253 ASCII karakterből állhat, bár vannak olyan domainregisztrátorok, amelyek ennél alacsonyabbra teszik a limitet.
Aldomain nélkül 67 karakter a maximális felső határ. Természetesen vannak, akik ezt kihasználják - két olyan domain is van, amely a leghosszabb címéért verseng, és mindkettőnek igaza is van, mivel pontosan 67 karakterből állnak. A
thelongestdomainnameintheworldandthensomeandthensomemoreandmore.com
címen egy Douglas Adams idézetet találunk, míg az
iamtheproudownerofthelongestlongestlongestdomainnameinthisworld.com
egyszerűen azzal kérkedik, hogy ez a világ leghosszabb domainje.
A Guiness Rekordok Könyve ugyanakkor egyik oldalt sem tartja számon, mivel a leghosszabb domaint egyszerűen nem számítják rekordnak - nem látják ugyanis értelmét, hiszen túlságosan is könnyű "beállítani", és a limit miatt nem is lehetne egyetlen győztest hirdetni.